İTM Etkinlik Haberleri

20 Şubat
2024
Prof. Dr. Mehmet Hüsrev Subaşı ile Hat Sanatı Semineri

Hattat Prof. Dr. Mehmet Hüsrev Subaşı ile Hat Sanatında Hikmet konulu seminer 20 Şubat 2024 Salı günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Prof. Dr. Mehmet Hüsrev Subaşı’nın “Hat sanatında hikmet dedik. Bu sanatla uğraşan insanlar, asırlardır ömürlerini bir güzelliğin zirvesine taşıyan gözlerinin emeğini ve enerjilerini daha güzel şeyler yapmaya ve insanlarla paylaşmaya adaylar. O güzel insanlar bir şeyi güzel yaparken sadece salt soyut güzellik peşinde değillerdi. O güzelleştirdikleri harflerle güzel mesajlar yazdılar, şairler yüreklerini ortaya koydular, beyitler mısralar yazdılar. Ümmeti Muhammed'in gözleri güzel şeyler görmeye layıktır diye harfleri güzelleştirdiler. Harflerle Kur’an-I Kerim yazılıyor, Allah kelamı yazılıyor diye önem verdiler.” sözleriyle seminere başlanılmıştır. Yoğun bir katılımı olan seminerde hat sanatının tarihçesi ve kullanıldığı alanlarla ilgili birçok konuya da değinilmiştir. Çeşitli hat sanatçılarının sanat eserlerini gösteren Prof. Dr. Mehmet Hüsrev Subaşı, hat yazılarını katılımcılar ile birlikte okuyarak incelemiştir.

10 Şubat
2024
Ülkeler ve Mevsimler Fotoğraf Sergisi

İstanbul Tasarım Merkezi Fotoğraf Eğitmeni Mete Yurdaün'ün, dünyanın ve ülkemizin kültürel - doğal güzelliklerini çektiği karelerden oluşan “Ülkeler ve Mevsimler” Fotoğraf Sergisi 10 Şubat 2024 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergi açılış konuşmasında Mete Yurdaün; fotoğraf çekmenin kolay görünmesine rağmen aslında çok zor olduğundan, bu işi yapmak için sevmenin ve konsantre olmanın öneminden bahsetti. Her fotoğrafının bir hikayesi olan Mete Yurdaün’ün eserlerinden 45 tanesinin yer aldığı, “Ülkeler ve Mevsimler” fotoğraf sergisi; Almanya, Nepal, Fas, Tayland, Kamboçya, Myanmar, Lübnan ve Türkiye’nin çeşitli yörelerini içeren, onların kültür ve doğasını anlatan fotoğraflardan oluşuyor.

28 Ocak
2024
Hikmet Barutçugil ile Ebru Sanatı Semineri

Ebru Sanatçısı, “Yaşayan İnsan Hazinesi” Hikmet Barutçugil ile Ebru Sanatı konulu seminer 28 Ocak 2024 Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ebru Sanatı’nın tarihçesi ile ilgili video gösteriminin hemen ardından, Hikmet Barutçugil’in “Ebrunun kısaca tarihçesini gördük. Ebru nerede kesin başladı bilinmiyor ama ebru tarihçileri bu sanatın kökeninin Türkistan olduğu konusunda hem fikir…“ sözleriyle seminere başlanılmıştır. Daha sonra ebru kelimesinin ortaya çıkış sürecinden bahseden ve ebru sanatının tarihçesi ile ilgili pek çok konuya değinen Hikmet Barutçugil, kendisine ait hatıralarını anlatarak devam etmiştir. Yoğun bir katılımı olan seminer, Barutçugil’in gelen soruları yanıtlandırılması ile sona ermiştir.

29 Aralık
2023
Uluslararası Öğrenci Akademisi Tanışma Kahvaltısı

“2024 Uluslararası Öğrenci Akademisi” projesi kapsamında atölyelere katılım sağlayacak öğrenciler ile tanışma kahvaltısı 29 Aralık 2023 Cuma günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleştirildi. Somali, İran, Hindistan, Afganistan, Kosova, Irak, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Mısır, Cezayir, Venezuella, Çin Halk Cumhuriyeti ve Özbekistan olmak dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrenciler İstanbul Tasarım Merkezi’nde Temel Seviye Kaligrafi, İleri Seviye Kaligrafi, Hüsn-i Hat, Ebru, Temel Fotoğraf, Temel Resim, Photoshop, Mimarlık, İslam Sanatında Geometrik Desenler, Sulu Boya, Çocuk Kitabı Resimleme ve Tezhip atölyelerinin eğitimlerine başlamasından önce tanışma kahvaltısında bir araya geldiler. Tanışma kahvaltısında Uluslararası Öğrenci Akademisi süresince yapılacak olan etkinlikler, atölyelerde dikkat edilmesi gereken kurallardan bahsedildikten sonra katılımcılar sırayla tanışmış ve Türkiye’deki hatıralarından bahsetmişlerdir.

23 Aralık
2023
İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi

Ressam İlhami Atalay'ın öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölye çalışmalarıyla ortaya çıkan eserlerden oluşan sergi, 23 Aralık 2023 Cumartesi günü İstanbul Tasarım Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu. Usta sanatçının farklı tekniklerdeki eserlerinden esinlenerek yeni eserler üreten 30 öğrencinin yapıtlarından oluşan "İlhami Atalay Öğrencileri Resim Sergisi", 30 Aralık’a kadar görülebilecek. Serginin açılışında konuşan İlhami Atalay, Özbekler Tekkesi gibi tarihi bir mekanda atölye yapmaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, atölye sonunda ise öğrencilerinin ortaya çıkarttığı başarılı eserleri sunduklarını ifade etti. Sanata kendisini adamış çok gayretli öğrencileri olduğunu anlatan Atalay, şu görüşlerini paylaştı: “Halk içinde sanat yapıyoruz. Halktan herkes, her vatandaş burada 90 yaşında dahi olsa resim çalışabiliyor. Herkes içinden düşündüğünü boya ile anlatmaya çalışıyor. Arkadaşlar heyecan duyuyorlar, büyük bir aşkla çalışıyorlar. Farklı farklı çalışmalar var. Sergi açmaya doyamıyorlar, başka sergilerde açmak istiyorlar.” sözleriyle serginin açılışını gerçekleştirdi. Sergide; kömür füzen, yama yama, akrilik ve yağlı boya gibi pek çok teknikle üretilen 65 adet eser yer almaktadır. 2023 yılının Aşık Veysel yılı olması dolayısıyla sergi alanın bir bölümü Aşık Veysel eserlerinden oluşmaktadır. Ayrıca sergide Ressam İlhami Atalay ve Ressam M. Bilgehan Atalay’ın Aşık Veysel eserleri de bulunmaktadır.

1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    »    ˃