İTM Etkinlik Haberleri

29 Ağustos
2022
İstanbul Tasarım Merkezi`nde `Çocuklarla 5 Gün 5 Tasarım Atölyesi`` Başladı

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 7 - 13 yaş arasındaki çocuklar için; Ebru, Resim, Kısa Film, Geometrik Desenler ve Masal atölyelerinden oluşan 5 günlük sanat ve tasarım alanlarında beş ayrı atölye programının ilki olan ‘’Eda Özbekkangay ile Ebru Atölyesi’’ 29 Ağustos 2022 Pazartesi günü başladı. Eda Özbekkangay eğitmenliğinde ebru sanatı ile tanışan çocuklar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip ebru sanatının sırlarını ve renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

21 Ağustos
2022
İsmail Halis ile Yeni Bir Okuryazar: Yeni Bir Medya

İstanbul Medya Merkezi projesi kapsamında düzenlenen Medya Atölyesi Seminerlerinin ilki 21 Ağustos 2022 Pazar günü "İsmail Halis ile Yeni Bir Okuryazar: Yeni Bir Medya" başlığıyla gerçekleştirildi. Gazete okumanın seküler bir dua olduğunu söyleyen düşünürün Cesur Yeni Dünya’sı bile çok uzaklarda kaldı. Facebook ile devrimlerin arkadaşı olan kitleler için en popüler ideolojinin, Youtubeoloji olduğu çok rahat söylenebilir. Fakat “yeni normal için büyük sıfırlanma” gerekiyor. Durumdan ve ABD’den vazife çıkartan Çin, devasa bir karadelik olarak dünyayı ve medyayı bir TikTok evrenine dönüştürmüştür. Yeni Bir Okuryazar: Yeni bir Medya isimli seminerde, medyanın yeni medyaya çevrimlendiği serüvenin arkeolojisi çıkartıldı. Bugünün insanı ve bugünün gazetecisi için büyük kayıplar ve büyük imkânların bir katma değere nasıl dönüştürülebileceğine dair anekdotlar dinleyicilerle paylaşıldı. Yeni Bir Okuryazar: Yeni Bir Medya dediğimiz olayda nasıl bir okuryazar olup, yeni medyayı nasıl takip edecekleri anlatıldı.

27 Haziran
2022
İslam Sanatında Geometrik Desenler Okulu Tamamlandı

İstanbul Tasarım Merkezi İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu kapsamında The Geometer’s Sketchpad yazılımı kullanılarak yapılan “Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile Yeni Başlayanlar İçin Geometrik Desenler” atölyesi tamamlandı. Atölyede; Sokullu Mehmet Paşa Camii, Beyazıt Camii, Sultanahmet Camii, Yeni Camii, Rüstem Paşa Camii, Şehzadebaşı Camii, Süleymaniye Külliyesi, Ayasofya Camii ve sultanların türbelerindeki geometrik desenleri incelemek üzere teknik geziler gerçekleştirildi.

20 Haziran
2022
İslam Sanatında Geometrik Desenler Okulu Başladı

İstanbul Tasarım Merkezi “İslâm Sanatında Geometrik Desenler Okulu” kapsamında düzenlenen "Prof. Dr. Miroslaw Majewski ile Yeni Başlayanlar İçin Geometrik Desenler” başlığı altında Geometer's Sketchpad yazılımı kullanılarak gerçekleşecek olan beş günlük eğitim programı 20 Haziran 2022 Pazartesi günü başladı. Dersin odak noktası desenlerin geometrisi üzerine olacaktır. Orta çağ desen tasarımcıları ve mimarlarının parşömenlerinde belgelenen desen tasarım adımları izlenilecektir. Desenlerin sanatsal yorumları ve biçimleri hakkında konuşulacak; seramik çini üzerindeki desenler, ahşap ve taş üzerindeki oyma desenler, Osmanlı kündekari desenleri, gelişen/gelişmiş mimariler gibi konulardan bahsedilecektir. Camii, türbe ve medreselerden desenleri yansıtan tasarımların nasıl çizileceği öğrenilecek ve ilham kaynağı olarak gerçek nesneler kullanılacağından dolayı sık sık İstanbul’daki camiler ziyaret edilecektir.

04 Haziran
2022
Ahmet Öğreten ve Öğrencileri Resim Sergisi Açıldı

İstanbul Tasarım Merkezi Suluboya Atölyesi eğitmenimiz ressam Ahmet Öğreten ve öğrencilerinin birlikte hazırladıkları Resim Sergisi 04 Haziran 2022 Cumartesi günü ziyarete açıldı. Sergi 04 – 11 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır. Her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ahmet Öğreten Sulu Boya Performansı; 04 Haziran 2022 Cumartesi, saat:14.00 ‘de gerçekleştirildi.

˂    «    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    »    ˃