İTM Etkinlik Haberleri

28 Kasım
2022
Hong Kong`lu Turistler Ebru Sanatıyla Tanıştılar

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 28.11.2022 tarihinde Eda Özbekkangay ve Khalida Mammadova eğitmenliğinde Ebru sanatıyla tanışan Hong Kong'lu katılımcılar, ebru teknesindeki renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını ve renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

23 Kasım
2022
Kısa Film ve Animasyon Senaryo Yarışması Gala Gecesi ve Ödül Töreni

Bu yıl ikinci kez düzenlenen "İstanbul Tasarım Merkezi Kısa Film Yarışması ve Animasyon Senaryo Yarışması" ödülleri Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle Ensar Vakfı bünyesindeki İstanbul Tasarım Merkezi tarafından yürütülen yarışmanın gala gecesinde ödül alan filmler de seyircilerin beğenisine sunuldu. Yaklaşık sekiz ay süren projenin Animasyon Senaryo Yarışması jürisinde Değerler Eğitim Merkezi Koordinatörü Hulusi Yiğit, 3D animasyon yönetmeni Latif Tekin ve Altan Güvenni, Kısa Film Yarışması jüri ekibinde ise senarist - yazar Hilal Çelenk, yönetmen Koray Sevindi, yapımcı - yönetmen Nazif Tunç, yönetmen Nuray Kayacan, sinema yazarı Serdar Arslan ve Tuba Deniz ile akademisyen Yusuf Ziya Gökçek yer aldı. Açılış Konuşmalarını gerçekleştiren Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Şener Ağaç, İstanbul Tasarım Merkezi'nin 2013'ten beri kısa film, teori ve uygulama atölyesiyle ciddi bir birikime ulaştığını söyledi. Ağaç, kuruldukları günden bu yana kısa film ve animasyon alanında derinleşmeye ve sosyal birikim oluşturmaya başladıklarını belirterek, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. Kısa Film Jüri Heyeti Başkanı Nazif Tunç da sanatın konuşulduğu, filmlerin izlediği bir etkinlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Dünyada sinemayla algıların oluşturulduğu bir zamandayız, önce söz vardı, sonra yazı, şimdi de sinema var. Bu alanda yeni yeni adımlar atmaya başladığımız bir dönemdeyiz. Sinemayla ilgili bu tarz desteklerle gençlere alan açan Ensar Vakfı’na teşekkür ediyorum." dedi. İstanbul Tasarım Merkezi Kısa Film Yarışması ödüllerinde birinciliğe "İnsan Ne Zaman Ölür?" filmiyle Ercan Selim Öngöz, ikinciliğe "Babamın Öldüğü Gün" filmiyle Emre Sefer ve üçüncülüğe ise "654 Gram" filmiyle Ömer Dişbudak layık görüldü. Mansiyon ödülünü "Temassız" filmiyle Göksel Tuzun aldı. İstanbul Tasarım Merkezi Animasyon Senaryo Yarışması ödüllerinde ise jüri üyeleri birinci eserin ödülünü 4 farklı esere mansiyon ödülü olarak paylaştırıldı. İkincilik "Eli" senaryosuyla Elif Çakmak'a ve üçüncülük "Denge" senaryosuyla Ayşegül Çelikkanat'a takdim edilirken, "Animasyon Yapım Ödülü" ise "Yeni Hayat" projesiyle İlkay Tolga Havabent'e verildi. Mansiyon ödüllerine "Gıcık Adam" ile Elif Meva Tokmak, "Büyük İndirim" ile Halime Çelik, "Acele" ile Selma Bazna, "Yarım Ekmek" ile Tayfun Havabent ve "Davetsiz Misafir" ile Tugay Belek değer görüldü.

15 Ekim
2022
Dr. Öğr. Üyesi Koray Sevindi ile Dijital Tasarımda Yaratıcı Fikirler

İstanbul Medya Merkezi projesi kapsamında düzenlenen seminerlerimiz üçüncüsü Dr. Öğr. Üyesi Koray Sevindi ile Dijital Tasarımda Yaratıcı Fikirler" başlığıyla 15 Ekim 2022 Cumartesi günü gerçekleştirildi. “Dijital Tasarımda Yaratıcı Fikirler” isimli seminerde, dijital tasarımda kullanılan yeni yöntemler ve yeni fikirler üzerine bir irdeleme yapıp, tasarımda yaratıcılığın nasıl arttırılabileceği üzerine konuşularak son dönemde dijital tasarımda kullanılan ya da kullanılması olası hareketli grafikler, üç boyutlu modelleme, geometrik desenler, yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, kodlama ve video kullanımı gibi bazı önemli yöntemler dinleyiciler ile beraber incelendi.

27 Eylül
2022
Uluslararası Öğrenci Akademisi - Yuvacık Gezisi

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Öğrenci Akademisi Sanat İhtisas Atölyeleri projesi kapsamında dönemin son gezisi 27 Eylül 2022 tarihinde Kocaeli ilinin Yuvacık ilçesine düzenlenmiş olup geziye 25 kişi katılım sağlamıştır. Kahvaltı ile başlayan doğa gezisi yürüyüş ile devam etmiştir. Yürüyüş sonrası kimi katılımcılar voleybol ve yakan top oynamış, kimi katılımcılar ise çay eşliğinde keyifli sohbetler gerçekleştirmiştir.

18 Eylül
2022
Öğr. Gör. M. İşler Sevindi ile Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Instagram

İstanbul Medya Merkezi projesi kapsamında düzenlenen seminerlerimiz ikincisi "Öğr. Gör. Meltem İşler Sevindi ile Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Instagram” başlığıyla 18 Eylül 2022 Pazar günü gerçekleştirildi. Dijitalleşmenin hız kazandığı, çağa uyum sağlamanın yolunun sosyal medya kanallarından geçtiği günümüzde su götürmez bir gerçek. ‘’Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Instagram’’ isimli seminerde, son yılların en büyük kitle iletişim araçlarından biri olan Instagram’ın, hem medya yapımcılarına hem kullanıcılarına yeni bir alan yarattığını ve Instagram’a halkla ilişkiler çerçevesinden bakmanın, bu yeni dünyanın hem kullanıcısı hem de yapımcısı olma imkanı sağladığı çok büyük bir rahatlıkla söylenebilir. Halkla ilişkiler özelinde Instagram’ın 5N1K’sını bu seminerde masaya yatırarak, Instagram kullanıcılarının bu aracı nasıl okumaları gerektiğine dair bilgiler verildi.

˂    «    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    »    ˃