İTM Etkinlik Haberleri

09 Ocak
2019
İstanbul Tasarım Merkezi Yılın Kültür Sanat STK`sı seçildi.

Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kültür Sanat Ödülleri’nin üçüncüsü 08 Ocak 2019 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. İstanbul Tasarım Merkezi İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı ile Yılın Kültür Sanat STK'sı seçildi. Yılın Kültür Sanat STK'sı ödülünü Önder Genel Başkan Vekil'i Ahmet Kağan'dan alan İstanbul Tasarım Merkezi koordinatörü M. Hüsrev Şeref "Diğer faaliyetlerinin yanında kültür ve sanata da bu derece değer veren Önder İmam Hatipler Derneği ve onun muhterem heyetine şükranlarımızı sunuyoruz. Tasarım kavramının henüz pek çoğumuzda yerleşmediği bir dönemde bundan 10 yıl kadar önce 2008'de İstanbul Tasarım Merkezi'ni Ensar Vakfı olarak kurduk. Elhamdulillah şimdiye kadar gayet başarılı faaliyetler yürüttük. Dünyada ilk defa 2013 yılında uluslararası çapta İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayını oluşturduk. Geometrik desenlerin menbağı sayılan ülkemizde maalesef o dönemde bu eserleri analiz edecek çok sayıda insanımız yoktu. Biz dikkatleri buna çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bu çalıştayları başlattık. Bunun farkına varılmışlığının bir nişanesi olarak bu ödülü görüyorum tekrar teşekkür ediyorum." dedi. Törene TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın, ÖNDER Kurucu Genel Başkanı Yahya Kutluoğlu başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

27 Aralık
2018
Mağaralardan Gökdelenlere Ev Sorunu

İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Aralık ayı özel etkinliği “Mağaralardan Gökdelenlere Ev Sorunu” 27 Aralık 2018 Perşembe günü 16.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleştirildi. Ev deyince ne anlamalıyız? Bu çağda bir ev nasıl olmalıdır? 40. kattaki 60 metrekarelik bir rezidans ev ihtiyacımızı karşılar mı? Evin bir yuva olma zorunluluğu var mıdır? Ev kültürel aktarım açısından nerede durmaktadır? Konut sorunu açısından yatay mimari hala mümkün müdür? Kentsel dönüşüm bir zorunluluk mudur? Beton vazgeçilmez bir zorunluluk mudur? İsmail Erdoğan’ın moderatörlüğünde, farklı kulvarlarda mimarinin içinde yer alıp konut ve malzeme sorununa alternatif yaklaşımlar sergileyen konuklarımız Serkan Akıl, Ahmet Yılmaz ve Şimşek Deniz ile birlikte yukarıdaki sorulara cevaplar arandı.

23 Aralık
2018
Metal Kili ile Tanışma Atölyesi

İstanbul Tasarım Merkezi'nde Takı Atölyesi Eğitmeni Fatma Nur Bayraktar ile "Metal Kili ile Tanışma Atölyesi" 23 Aralık 2018 Pazar 11.00 – 15.30 saatleri arasında gerçekleştirildi. Metal kili hakkında teorik bilgilendirme alan katılımcılar, malzemenin içeriği, ne şekilde ortaya çıktığı, hangi sektörde kullanıldığı, avantajları ve dezavantajları anlatıldı. Uygulama aşamasından önce hocamız bir demonstrasyon gerçekleştirdi ve hemen ardından her katılımcıya kendi tasarımıyla ilgili birebir rehberlik edildi. Katılımcıların metal kili ile ilk kez tanışıyor olmalarına rağmen başarılı işler ortaya koyarak, hayallerindeki takıyı gerçeğe dönüştürerek keyifli bir gün geçirdiler.

15 Aralık
2018
Ebru Sanatı Minik Ellerle Buluştu

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8-14 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenen “Eda Özbekkangay ile Çocuklarla 1 Günlük Ebru Atölyesi” 15 Aralık 2018 Cumartesi günü 13.00 – 15.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Ebru atölyemizde çocuklar renklerin dans mucizesine eşlik edip, ebru sanatının sırlarını, renkleri kullanmayı öğrenip, hem yaratıcılıklarını hem de hayal dünyalarındaki renkleri su yüzüne çıkararak kendi desenlerini oluşturdular.

10 Aralık
2018
Canlandırma Film ve Oyun Tasarımı Atölyesi Açılış Töreni Gerçekleşti

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde 10 Aralık 2018 Pazartesi günü İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen “Canlandırma Film ve Oyun Tasarımı Atölyesi” açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Alim Türkyılmaz, İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Mehmet Hasan Bulut ile proje kapsamında ders verecek olan eğitmenler, öğrenciler ve Ensar Vakfı çalışanları katıldı. Açılış töreninde İstanbul Tasarım Merkezi’nin geçtiğimiz yıl yapmış olduğu faaliyetleri anlatan bir video gösterimi yapıldı. Eğitmenler Altan Güvenni, Reza Hemmatirad, Latif Tekin ve Yunus Yılmaz verecekleri dersler hakkında dinleyicilere kısa bir bilgilendirici konuşma yaptılar. Açılış programı sonunda kokteyl yapıldı ve öğrencilerin kayıt işlemleri gerçekleştirildi. Dersler 16 Aralık Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde başlayacak.

˂    «    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    »    ˃