Şeyma Çınar ile Online Tezhip Atölyesi

Atölye İçeriği:

Birinci senenin ilk 3 ayında yaprak ve çiçek çizimlerini işleyeceğiz. 3-6. aylarda mürekkep ve fırça ile tahrir çalışması yapacağız, sonrasında boyama çalışmalarına geçiş yapıp klasik tezhip ve şikaf tarzında çalışmalar yapacağız. 6-9. aylarda ise tasarım çalışmaları ile devam edeceğiz. Şemse formları üzerinden tasarımlar kurgulayıp bunları çeşitlendireceğiz. Asimetrik şemse 1/2 , 1/ 4 ve yuvarlak şemseler içinde çiçek tasarımlarını işleyeceğiz, rumi çizimleri ile tasarım derslerine devam edeceğiz. Yalın rumi kapalı formlar ile semse formlarında rumilerin tasarım çalışmalarını tamamlayacağız. Murakka yapımı ve yazı yapıştırma ile derslerimizi sonlandırıp 9 aylık eğitimi bitirmiş olacağız.

Birinci seneyi tamamlayan öğrenciler ile ikinci sene derslerine devam edeceğiz. İkinci senenin ilk 3 ayında zencerek çalışması ve hat yazısı kenarına şikaf tarzı tasarımları çalışacağız. Boyama çalışmaları ve çiçek tarama dersleri ile devam edeceğiz. 3-6. aylarda sarılma rumî ve bulut çizimleri ile bunların klasik tezhipte kullanıldığı tasarım ve boyama çalışmalarının bulunduğu dersleri işleyeceğiz. 6-9. aylarda ise hurde rumi çizimi ve bunların hat yazısının çevresinde tasarım ve boyama aşamalarının bulunduğu dersler ile eğitimimizi bitireceğiz.

Online derslerde, hazırlamış olduğumuz kayıtlı video derslerden faydalanmaktayız. Derslere katılan öğrencilerimizden, haftalık ders olarak verilen videoları izleyip çalışmalarını ve ödevlerinin fotoğraflarını online ders gününde göndermelerini istiyoruz. Her hafta verilen yeni ödevler ve video kayıtları ile derslerimize devam edeceğiz.

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihi : 02 Ekim 2023

Atölye Günü / Saati: Pazartesi / 14.00 - 16.00

Not: Bu atölyemiz ücretlidir.

Ön Kayıt Formu İçin Tıklayınız...

Şeyma Çınar

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Tezhip eğitimine 1998-2003 yıllarında Sema Nakışhanesi'nde Semih İrteş, Mamure Öz' den ders alarak başladı. 2001 yılında Kültür Bakanlığından Türk süsleme sanatları Tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004 yılında Türk İslam sanatları kütüphanesinde Orhan Dağlı' dan çiçek ressamlığı ve minyatür dersleri aldı. 2005 yılında kendi atölyesinde Tezhip dersleri vermeye başladı. 2009 yılında İstanbul Tasarım Merkezi’nde Reza Hemmatirad’ dan minyatür tasarım dersleri almaya başlayan sanatçı 2010 yılında kültür ve turizm bakanlığının somut olmayan kültürel miras taşıyıcılıgı ile geleneksel Türk el sanatları onayı ve sanatçı tanıtım kartını aldı. 2011 yılında Sankad(sanatçı kadınlar platformu) nun kuruluşunda bulunan sanatçı; platformun yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürmektedir. 2004 yılında başladığı sergi ve proje koordinatörlüğü kapsamında 2012 yılında Sankad için üç sergi projesinin organizasyon ve koordinatörlüğünü üstlenmiştir. 2014 yılında Üsküdar Gençlik Merkezi'nde tezhip dersleri vermeye başlamıştır. Sanatçının eserleri otuz karma sergide yer almıştır. Ayrıca eserleri bir çok dergi ve kitapta basılan sanatçının illüstrasyon, ahşap üzerine tezhip, edirnekari, çini, porselen tasarımları vardır. Özel ve resmi kurum koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı; halen İstanbul Tasarım Merkezi’nde ve kendi atölyesinde tezhip dersleri vermeye devam etmektedir.