Çocuklarla 5 Gün Tasarım

Programın Amacı:

İstanbul Tasarım merkezi’nde 10- 14 yaş arasındaki çocuklar için, tasarıma dair çeşitli atölyelerden oluşan 5 günlük bir program gerçekleştirilmiştir. Özgün içerikleriyle özel olarak tasarlanmış bu atölyeler, görsel ağırlıklı teorik sunumlar ve uygulamalarla katılımcılarına keyifli bir tecrübe vaat etmektedir.

Atölye başlıkları şu şekildedir;

Çocuklarla Yaratıcı Programlama, Mikroskopla Gözlem ve Renk Atölyesi, Keçe ile Oyuncak Tasarımı, Kısa film / Animasyon Tasarım, Seramik Atölyesi ‘ Çamurdan Hayallerim’, Mimar Sinan ve Cami Tasarımı

Yaş Gurubu :

10-14 yaş

ÇOCUKLARLA YARATICI PROGRAMLAMA

Kendi Oyununu Kendin Yap

Çocukların etkileşimli hikaye, oyun, animasyon ve müzik üretebilecekleri atölye çalışması.

Açıklama : Atölye çalışmasında kullanılacak Scratch programı ve Kinect kamerası ile çocuklar hem programlama bilgisine giriş yapmış olacak hem de bu basit bilgilerle kendi interaktif uygulamalarını üretebileceklerdir.

UYGULAMA : Çocuklardan belirli bir tema üzerinde oyun, animasyon, hikaye ya da müzik konseptleri geliştirmeleri istenecektir. Geliştirilen konseptler bilgisayarda geliştirilecek ve prototip halinde kullanıma hazır olacaklardır.

Eğitmen : Reha Dişçioğlu

MİKROSKOPLA GÖZLEM VE RENK ATÖLYESİ

Çocukların mikroskopla bazı gözlemler yapıp, yaptıkları bu gözlemleri kağıda aktaracakları atölye

Açıklama : Mikroskopla gözlem atölyesinde çocukların gördüklerini akıllarında tutabilmelerini ve bunu kağıda aktararak görsel hafızalarını geliştirmek amaçlı bir programdır. Çizim için mikroskobu kullanmaları çalışmayı ilginç hale getirmekte ve odaklanmayı sağlamaktadır.

UYGULAMA : Grafik tasarımda renkler konusunda yapılacak sunumun ardından çocukların kendi yaptıkları çizim uygulamalarının renklendirilmesi gerçekleştirilecektir.

Eğitmen : Fatih YAŞAR

KEÇE İLE OYUNCAK TASARIMI

Oyuncak tasarımı ve keçe malzemesi kullanılarak uygulamalarının yapılması üzerine atölye çalışması.

Açıklama : Keçe malzemesiyle uygulanmış çeşitli oyuncak tasarımlarına dair küçük bir sunum gerçekleştirilecektir. Çocukların tasarım yeteneklerini ön plana çıkarmak üzere her çocuğun kendi tasarlayacağı oyuncakları önce kağıt üzerine çizmeleri istenecektir.

UYGULAMA : Tasarlanarak kağıda aktarılan oyuncaklar, tasarımcıları olan çocuklar tarafından keçe ve çeşitli yardımcı malzemeler kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Eğitmen : Serap Ekizler Sönmez

KISA FİLM / ANİMASYON TASARIM

Sinema ve animasyona dair sunumlar, film gösterimleri ve kısa film uygulaması gibi konuları içeren atölye çalışması

Açıklama : Kısa Film Nedir?, Kısa Film ve Animasyon Üretim Teknikleri Nelerdir? Örnek çalışmalarla anlatımları yapılacaktır. Kısa film ve animasyon film gösterimleri yapılarak karşılıklı konuşmalarla film okumaları gerçekleştirilecektir.

UYGULAMA : Senaristliği, Prodüktörlüğü, Yönetmenliği ve Film Eleştirmenliği çocuklar tarafından "stop motion" tekniğiyle yapılan bir kısa film uygulaması gerçekleştirilecektir.

Eğitmen : Sinan Sertel

SERAMİK ATÖLYESİ

Çamurdan Hayallerim Çocukların sanat, tasarım ve el becerisi kabiliyetlerini artırmaya yönelik seramik uygulamalarının yapılacağı atölye çalışması

Açıklama : Bu atölye çalışmasında çocuklar temel seramik yöntemlerini öğrenerek kil, kalıp ve yardımcı seramik malzemelerini kullanacaklar.

UYGULAMA : Çocuklardan belirli bir tema üzerinde tasarımlar yapmaları ve bu tasarımları çizime aktarmaları istenecek. Kilin yoğrulmasından, şekillendirilmesine ve en son aşama olan rötuşa kadar uygulanacak çalışmada çocuklar kendi tasarımlarının seramik çalışmalarını oluşturacaklar.

Eğitmen : Meriç Çakır

DÜĞÜM ATÖLYESİ

Çocukların yaş grubu ve genel seviyelerine göre zorluk dereceleri belirlenmiş düğümlerin öğretileceği atölye.

Açıklama : İzcilikte, gemicilikte ve bir çok farklı alanda kullanılan düğümler çocukların hem zihin hem de el becerilerini geliştirmeye yönelik verimli bir çalışmadır. Çocuklar düğümleri gözleri açık ve kapalı olarak öğrenecek ve uygulayacaklardır. Bu sayede el becerisi gerektiren her konuda hisleri gelişecek ve daha başarılı olacaklardır.

Eğitmen : Fatih YAŞAR

MİMAR SİNAN VE CAMİ TASARIMI

Çocuklara Mimar Sinan üstünden “cami” yi anlatıp birlikte yeni cami tasarımı fikirlerinin geliştirilebileceği atölye çalışması

Açıklama : Programa, Büyük Usta Mimar Sinan, çocukluğundan ser mimarlığa uzanan hikayesiyle kılavuzluk edecek, Sinan’ın camileri üstünden cami yapı elemanları tanıtılarak mimarimizin en önemli örnekleri olan camilerin daha yakından tanınması sağlanmış olunacaktır.

UYGULAMA : Anlatım görsel ağırlıklı sunumlarla yapılacak, içeriğin daha iyi anlaşılması ve daha kalıcı olabilmesi için çocuklara çizim uygulamaları yaptırılacaktır.Her çocuk kendi hayal dünyasındaki camiyi tasarlayarak çizecektir. Anlatılanların ve uygulamaların pekişmesi için programın sonunda Mimar Sinan’ın eserlerinden Sokullu Mehmet Paşa Camisi birlikte gezilecektir.

Eğitmen : Serap Ekizler Sönmez