Çocuklar İçin 5 Gün 5 Tasarım

İstanbul Tasarım Merkezi’nde 8 - 14 yaşlar arasındaki çocuklar için; birbirinden farklı sanat ve tasarım alanlarında beş günlük atölye çalışması olarak yapılmıştır. Program süresince çocuklar farklı sanat ve tasarım disiplinlerinde 5 gün boyunca atölye çalışması yapıtılar. Yapılan uygulamalar sonucunda çocuklar sanat ve tasarım alanlarıyla tanışma fırsatı buldular. Bu minvalde tamamlanan programın temel bilgileri şu şekildedir;

“BENİM SÜPER KAHRAMANIM” ATÖLYESİ

Yapılan tasarım atölyesi bünyesinde katılımcıların kendi hikâye kurgularında kendi kahramanlarını tasarlamaları sağlanmıştır. Elbette çocuk dünyasının sınırsız boyutu işin içine katıldı. Bunu yaparken kolaj tekniği öğretilerek malzeme kullanımı, doku algısı, renk bilgisi gibi kavramlar sürreal sanatın içerisine yedirilerek farkındalık oluşturuldu.

Öğretmen: Serap Ekizler Sönmez

ÇOCUKLARLA “GÖRÜNMEZ KENTLER” ATÖLYESİ

Kent üzerine karşılıklı konuşmalar şeklinde yapılacak beyin fırtınasının ardından, Calvino’nun masalları ve bazı soyut kent imgeleri eşliğinde kendi kentlerimizi hayal edip bunları kâğıt üzerine aktaracağız. Ardından çeşitli maket malzemelerini kullanarak bu kentlerin üç boyutlu modellerini yapacağız.

Öğretmen: Hümeyra Kılıç

SİNEMA VE KISA FİLM ATÖLYESİ

Bir film hikâyesini tasarlama konusunda senaryo yazım tekniği aktarılıp, yapım aşaması ve yapım sonrasında ekibin iş bölümü ve alanları anlatıldı. Devamında ufak bir film seti kurulup, katılımcılar arasında görevlendirmeler yapılıp herkesin set içinde görevlerini yapması sağlandı. Atölye sonunda çocuklar tarafından “DİLENMERKEZ” adıyla bir kısa film çekildi.

Öğretmen: Hasan Aktaş

TAKI VE AKSESUAR TASARIM ATÖLYESİ

Fotoğraflar eşliğinde "takının tarihi" sunumunun ardından illüstratif takı çizimi ile çocukların hayallerini kağıda dökmelerine yardım edilerek ve nihayetinde ise yeni nesil üretim tekniklerinden olan "metal kili" ile tanıştırıp, "Do&Dry" hamurlar üzerinde aynı teknikleri kullanarak tasarımlarını 3 boyutlu objelere dönüştürmelerini sağlandı. Çocukların her biri kendi tasarımlarını uygulama imkânı buldular.

Öğretmen: Fatma Nur Bayraktar

KUŞLARLA DÖRT ELEMENTİN YOLCULUĞU ATÖLYESİ

Kuşların yaşadığımız şehre, edebiyata, kültüre olan etkisiyle ilgili karşılıklı konuştuktan sonra, seramikten kuş evleri tasarladık. Seramik sanatının inceliklerini, kuşlarla ilgili hikaye ve mitolojik bilgileri paylaşırken öğrendik. Ardından kuş çizimleri üzerine denemeler yapıp, Selçuklu ve Osmanlı dönemi çini sanatına etkilerini konuştuk. Çini sanatının incelikleri ve geleneksek yapım metotları üzerine bilgimizi arttırdıktan sonra tasarımlarımızı çini objelere aktarıp, boyalarını tamaladık.

Öğretmen: Esra R. Akçay-Duff

 

ÇOCUKLAR İÇİN 5 GÜN 5 TASARIM PROGRAMI

DİLENMERKEZ (KISA FİLM)