Abdullah Gün ve Talebeleri Anâsır-ı Erbaa Hüsn-i Hat Sergisi

Hattat Abdullah Gün ve talebelerinin birlikte hazırladıkları “Anâsır-ı Erbaa” Abdullah Gün ve Talebeleri Hüsn-i Hat Sergisi ve İcazet Töreni 02 Haziran 2024 Pazar günü İstanbul Tasarım Merkezi’nde yapılacak olan açılışla sanatseverlerle buluşacak.

Sergi 02 Haziran – 14 Haziran 2024 tarihleri arasında merkezimizde sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

Sergi katılımcıları;

Abdullah Gün, Abdullah Rüştü Kişi, Abdurrahman Şişman, Aslıhan Varol, Esra şişman, Fatma Altay Gürtan, Fatma Hüsna Koç, Funda Gülümseyen, İsmail Durak Ünlü, Nebahat Erkesim, Semra Arvas, Taner Kaygısız, Ümmühan Yıldırım, Zeynep Güler, Zeynep Kakı, Zeynep Mola

Sergi Açılış Tarihi: 02 Haziran 2024 / Pazar / 15.00

Yer: İstanbul Tasarım Merkezi

Abdullah Gün

1960 yılında Ordu ili Fatsa ilçesi Duayeri Mahallesi’nde dünyaya geldi. 1969’da İstanbul Kasımpaşa’ya yerleşti. İlköğrenimini Fatih İskenderpaşa İlkokulunda tamamladı. Yine Fatih Balat Hacı İsa Kur’an Kursunda Hüseyin Ay Hocaefendinin rahle-i tedrîsinde hıfzını ikmâl etti. Fatih Cedîd Abdurrahim Efendi Kur’an Kursunda Fatih Camii İmam Hatiplerinden Kazım Bayram Hocaefendi’nin nezaretinde hıfzını talim ile kuvvetlendirdi. Kur’an Kursu tedrîsatı esnasında Fikri Doğan Hoca’nın vesilesiyle hat sanatını tanıma fırsatı buldu. Hat sanatını geliştirmek maksadıyla bu konuda üstâd olan Hasan Çelebi’den hüsn-ü hat dersleri almaya başladı. 1983 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında din görevlisi olarak memuriyet hayatına girdi. 1999 yılında Hasan Çelebi'den sülüs ve nesih dalında icâzet aldı. Hasan Çelebi ve Ali Alparslan hocalardan rik‘a, dîvânî ve ta‘lik dersleri aldı ve icazetini aldı. 2007 yılında İstanbul Eminönü Müftülüğü Mimar Hayrettin Camiinde görev yaparken emekli oldu. Hâlen çeşitli kuruluşlarda hat severlere hüsn-i hat dersleri vermektedir. Birçok özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında festival ve sergilere katılmıştır. Sanatçı 2010 yılı sonunda tamamlanan İstanbul Süleymaniye Camii restorasyonunda cami yazılarını restore eden ekipte çalışmalara ve Hasan Çelebi Hoca riasetinde Çamlıca Camii yazılarına katkıda bulunmuştur.