İTM Etkinlik Haberleri

04 Kasım
2017
Sömürgeciliğe Karşı Bir Duruş: Afrika Sineması

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği “Sömürgeciliğe Karşı Bir Duruş: Afrika Sineması” başlıklı panel programı 04 Kasım 2017 Cumartesi günü Saat 16.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleşti. Afrika uzmanı Harold d. Weaver'ın konuk olduğu, Yusuf Ziya Gökçek'in sunuculuğunu yaptığı modern Afrika’nın siyasal ve ekonomik bağımsızlık sürecinde kıta sinemasının olanakları, sorunlarının ele alındığı söyleşide, aynı zamanda bu sinemanın tarihsel olarak nasıl geliştiği, dinamiklerinin ne olduğu, sömürgeci dile karşı bir alternatif oluşturup oluşturmadığı tüm yönleriyle ele alındı. Afrika Sinemasının dünü ve bugününün anlatıldığı panele ilgililerin katılımı oldukça yoğundu. Program sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından üç saatlik etkinlik sona erdi.

23 Ekim
2017
İstanbul Tasarım Merkezi’nde Çocuklar için Resim Atölyesi Başladı

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’nde Ressam Cemal Toy ile Çocuklar için Resim Atölyesi yeni dönem eğitimleri 22 Ekim 2017 Pazar günü başladı. İstanbul Tasarım Merkezi’nde çocukları tasarım ve sanatla erken yaşta tanıştırarak, farklı bakış açıları geliştirip estetik değerleri tanımayı ve seçmeyi öğrenmeleri için Ressam Cemal Toy önderliğinde Çocuklar için Resim Atölyesi düzenliyoruz. Çocukların beden, zihin ve ruh sağlığını olumlu yönde etkileyerek, özgüvenlerini ve sosyal becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla çocuklara yönelik atölye çalışmalarına devam ediyoruz.

21 Ekim
2017
Türkiye’nin Değerleri İTM’yi Ziyaret Etti

Ensar Vakfı, Değerler Eğitimi Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Türkiye Değer Ödülleri projesinde eser ve değer ödülü kategorilerinde dereceye giren öğrenciler İTM’yi ziyaret etti. İstanbul Tasarım Merkezi faaliyetleri hakkında bilgi alan öğrenciler daha sonra Sabahattin Nayir'in eğitmeni olduğu Kaligrafi Atölyesi'ne katıldılar. Atölye sonunda isimlerinin yazılı olduğu eserler hediye edildi. Türkiye Değer Ödülleri, Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi tarafından 2011 yılından beri düzenleniyor. Önceleri İstanbul ölçeğinde Değerler Olimpiyatı adı ile düzenlenen Türkiye Değer Ödülleri 2013 yılından Türkiye çapında tüm ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayacak şekilde genişletilmişti. Her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilen Türkiye Değer Ödülleri'nde bu yılın teması "Cesaret" olarak belirlendi.

16 Ekim
2017
Hat: Klasik Birikim, Özgün Dokunuş Konferansı

Ensar Vakfı kuruluşu İstanbul Tasarım Merkezi ile İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Hat: Klasik Birikim, Özgün Dokunuş” başlıklı panel programı 14 Ekim Cumartesi günü Saat 16.00 ile 19.00 saatleri arasında merkezimizde gerçekleşti. Hat sanatının seyr-ü seferinin konuşulduğu panelin moderatörlüğünü İsmail Erdoğan’ın yaptığı programda konuşan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi ve Hattat Doç. Dr. Fatih Özkafa, özgün hattın tanımını ve tarihi sürecini anlattı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi ve Hattat Muhammed Efdaluddin Kılıç ise tarih boyunca İslam kültürünün etkisiyle değişen, gelişen ve yeni bir oluşum içine giren hat sanatının yolculuğu hakkında bilgi verdi. İslam sanatının eşsiz örneklerinin verildiği hat sanatının dünü ve bugününün anlatıldığı panele ilgililerin katılımı oldukça yoğundu. Program sonrası konuklar ve katılımcılar için düzenlenen kokteylin ardından üç saatlik etkinlik sona erdi.

16 Ekim
2017
Gülnihal Gül Mamat ve Talebelerinin Özgün Hat Sergisi

Ensar Vakfı kuruluşu olan İstanbul Tasarım Merkezi’de Gülnihal Gül Mamat ve Talebelerinin birlikte hazırladıkları “Özgün Hat Sergisi” 14 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 19.00’da açıldı. Özgün Hat Sergisi açılış programı Ensar Vakfı Hanımlar Komisyonu Kültür Sanat Birimi Başkanı Şule Kader’in yaptığı konuşma ile başladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi ve Hattat Doç. Dr. Fatih Özkafa’nın konuşmaları ile devam eden programda, Atölye bünyesinde 59 eser sanatseverlerle buluştu. Sergi 14 Ekim – 28 Ekim 2016 tarihleri arasında Merkezimizde sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

˂    «    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    »    ˃